SKOCZÓW WEATHER
baner
Arka Koniecznego
Najlepszy

Region Śląska Cieszyńskiego obfituje w rozmaite NAJ!

Niniejszym prezentujemy Arkę! Nie Przymierza ani Noego, ale Koniecznego ;)

Ten betonowy budynek został w 2017 roku uznany, przez prestiżowy londyński magazyn Wallpaper, Najlepszym Budynkiem Świata!

Niech za jego opis posłuży fragment uzasadnienia jury: „Malowniczy górski pejzaż w południowej Polsce był inspiracją dla Arki, domu na wzgórzu. Ciężki beton wygląda, jakby właśnie wylądował na trawiastej łące. Dom zbudowano niczym most, by woda ze wzgórza mogła przepływać pod nim swobodnie, a konstrukcją przypomina nieco... spotykane w tym regionie stajnie. Unikatowe wejście do domu, czyli zwodzony most, porównuje dom do łodzi. Zachwyca niezwykłymi widokami przez przeszklone ściany Arki. Dom wydaje się wystrzeliwać ze zbocza".

Sam projektant - Rober Konieczny, mówił: „Zaprojektowałem go w trzy dni, jak w natchnieniu!”

Ten niesamowity budynek znajduje się na terenie gminy Brenna.

foto: Jakub Certowicz/Olo Studio
sztuka-architektury.pl

Zobacz również:

łaźnie
Łaźnie Cesarskie
Łaźnie Cesarskie (Kajserbad) były niegdyś chlubą mieszkańców Cieszyna! Dlatego kilka (czy tam raczej kilkadziesiąt) sł&oacu...
143115912_3853948274643779_282689871469091896_n
Renesansowy pałac w Raju koło Karwiny
Pałac wybudowany został w II. połowie XVI wieku, kiedy nad Frysztatem panował książę Fryderyk Kazimierz. W połowie wieku XIX pałac...
ochoro
Julian Ochorowicz i "Ochorowiczówka"
Juliana Ochorowicza co prawda ani się nie urodził, ani nie zmarł na Śląsku Cieszyńskim, ale swoją działalnością odcisnął niezmywal...
schroeder
Pensjonat Schroedera
Tyra to dzielnica Trzyńca, która w całości znajduje się w górach, sięgając daleko poza górę Ostry (1044 m n.p...
olza
Fabryka Olza i wafle Prince Polo
Początek zakładom dały dwie cieszyńskie niezależne firmy zajmujące się produkcją wyrobów cukierniczych. Pierwszą z nich był...
skoczniausroń(2)
Skocznia narciarska w Ustroniu
Oglądając dołączone zdjęcia pewnie zastanawiacie się gdzie też w Ustroniu znajdowała się skocznia ?!   Wybudowano ją...
cieszynka_ok__adka_1
Cieszynka - rzemiosło, które stało się sztuką
Z czego słynie Cieszyn? Czy chodzi o bogatą historię tego niegdysiejszego grodu? A może o coraz bardziej rozsławionego Przemysława...
molin
O Janie Molinie słów kilka...
Pionier zbiorowej komunikacji autobusowej na Śląsku Cieszyńskim i założyciel przemysłu motoryzacyjnego w regionie! Jego firma pr...
ccecze
Centrum Edukacji Ekologicznej
CEE w Czechowicach - Dziedzicach to miejsce, które poprzez edukację ekologiczną przekazuje wiedzę nie tylko o przyrodzie,...
młyn
Młyn w Ustorniu
Historia tego najbardziej chyba znanego z ustrońskich młynów nich liczy ponad trzy wieki (na zdjęciu jego stan w połowie ub...

Imprezy w Regionie

duathlon
Wisła Extreme Duathlon
Wisła
19 Kwiecień godz. 7:00
kieropce
12. Bieg o Breńskie Kierpce
Brenna - Park Turystyki
18 Sierpień godz. 11:00
sztafeta_rowerowa_logo
Sztafeta rowerowa 24h
Wisła Czarne - Fojtula
14 Czerwiec godz. 17:00
MIS_WISLANSKI
Wystawa budowli z klocków Lego
Wisła, DH Świerk, ul 1 Maja 61 (deptak)
23 Maj godz. 10:00
knf24
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Cieszyn/Czeski Cieszyn
01 Maj godz. 10:00
runners-2365067_1280
Międzynarodowy Charytatywny Bieg Trzech Krajów na Trójstyku z „Żylińskimi Wilkami”
Jaworzynka - Trójstyk
25 Maj godz. 9:00
czas
19. Studencki Przegląd Filmowy czASKina
Cieszyn - COK "Dom Narodowy"
16 Kwiecień godz. 9:00
tuning
Tuning show Trojhalí a Cars & Food Festival Ostrava 2024
Ostrawa - Centrum Sportowe Trojhalí Karolina, K Trojhalí 3361/5 Moravská Ostrava a Přívoz 70200
22 Czerwiec godz. 12:30
bck_sacrum_plakat
Festiwal "Sacrum in Musica"
Bielsko - Biała
15 Kwiecień godz. 18:00
babski
Babski Wieczór
Kończyce Małe - sala widowiskowa Zamku
20 Kwiecień godz. 19:00
9sił
2. 9Sił Festiwal - Festiwal Beskidów i Śląska Cieszyńskiego
Bielsko - Biała, Brenna, Cieszyn, Cięcina, Istebna, Ustroń, Wisła, Żywiec
07 Czerwiec godz. 16:00
slaka
Dzień Śląskiej Ostrawy
Śląska Ostrawa - Zamek
25 Maj godz. 11:00
automobilkub
69. Rajd Wisły
Wisła - baza Rajdu
14 Wrzesień godz. 9:00
stawania
Stawiani Moja - Festyn na Trójstyku
Jaworzynka - Trójstyk
01 Maj godz. 10:00
folklor
Folklor łączy pokolenia - koncerty
Cieszyn - Teatr im. Adama Mickiewicza
30 Maj godz. 17:00
festiwalsera
VII Festiwal Sera
Wisła - Skolnity Ski&Bike Park
17 Sierpień godz. 12:00
bieg_kelnerow_2024
Bieg Kelnerów
Wisła - pl. B. Hoffa
25 Maj godz. 12:00
Bieg_po_nowe_zycie
Bieg po Nowe Życie
Wisła - pl. B. Hoffa
18 Maj godz. 12:00
viktor_ullmann_edit_3
Uroczystości Ullmannowskie
Cieszyn/Czeski Cieszyn
24 Kwiecień godz. 18:00
nocne-warsztaty-z-nietoperzem_61000
Nocne warsztaty z nietoperzem
Górki Wielkie - kościół pw. Wszystkich Świętych (ul. Pod Zebrzydkę 6)
14 Czerwiec godz. 20:40
gwaizdy
Koncert Gwiazd Telewizji TVS
Skoczów - sala widowiskowa "Pod Pegazem"
20 Kwiecień godz. 15:00
cube4fun
Cube4fun Wisła Masters 2024
Wisła - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Pawła Stalmacha; Hala im. Wiślańskich Olimpijczyków
21 Wrzesień godz. 12:00
zapowiedz-na-rajd-2024-300x206
XXV Rodzinny Rajd Rowerowy
gmina Chybie - teren ZSP w Zaborzu, ul. K. Miarki 7, stadion RKS „Cukrownik” Chybie
18 Maj godz. 11:00
skolnity
Zielone Świątki na Skolnitym
Wisła - Skolnity Ski&Bike Park
19 Maj godz. 11:00
kinderland
Festiwal Kinderland
Ostrawa - Czarna Łąka
08 Czerwiec godz. 9:00
Lukasz_Stokowski
Łukasz Stokowski "Father Sight" - wernisaż i wystawa
Wisła - Muzeum Magicznego Realizmu
06 Kwiecień godz. 18:00
beats
Beats for Love 2024
Ostrawa - Witkowice
03 Lipiec godz. 12:30
Wesołe-starziki-724x1024
Wesołe starziki - przedstawienie teatralne
Gródek - Dom Polskiego Związku Kulturalno - Oświatowego
13 Kwiecień godz. 16:00
circulum
Festiwal Cirkulum
Śląska Ostrawa - Zamek
05 Czerwiec godz. 15:00
targi
Targi Staroci
Cieszyn - targowisko miejskie przy ul. Stawowej
05 Maj godz. 8:00
niechdzieło
"Niech dzieło samo przemówi"
Wisła - Muzeum Beskidzkie
17 Kwiecień godz. 16:00
pasja
Pasja Beskidzka - Początek Kościoła
Brenna - amfiteatr
14 Kwiecień godz. 20:00
milner
Spotkanie warsztatowe z Magdaleną Mildner
Brenna - Dom Zielin "Przytulia"
15 Kwiecień godz. 10:30
ii-krag-kobiet-1920x1005px
II Strumieński Krąg Kobiet
Strumień - Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury
26 Kwiecień godz. 18:00
drwale
XIII Mistrzostwa Drwali Beskidzkich
Brenna - Park Turystyki
03 Sierpień godz. 15:00
kalisz
Zuzanna Kalisz - Twarze emocji
Czeski Cieszyn - kawiarnia Avion
01 Marzec godz. 16:00
noc-muzeow1000
Kierunek Majówka - Zabawki i muzyka gór: Breńsko-Górecka Noc Muzeów
Brenna - Dom Zielin "Przytulia"
02 Maj godz. 16:00
owce
Wiślański Wygon Łowiec
Wisła - wyciąg Pasieki
12 Maj godz. 12:00
pumptrack12-rgb1000
Pumptrackowy Puchar Brennej vol. 12
Brenna, tor pumptrackowy przy SP nr 1
11 Maj godz. 12:30
cieszynalia
Cieszynalia 2024
Cieszyn - kampus UŚ
04 Czerwiec godz. 12:00
skolnity
Puchar Grupy Pingwina
Wisła - Skolnity Ski&Bike Park
07 Czerwiec godz. 10:00
jarmark
Świąteczny Jarmark z Tradycją
Wisła - pl. B. Hoffa
14 Grudzień godz. 12:00
sprzatamy-241000
SprzątaMY w gminie Brenna
Brenna
03 Kwiecień godz. 8:00
game
Game Music Fest - In progress
Cieszyn - Zamek Cieszyn
12 Kwiecień godz. 17:00
2Festiwal_smyczkowy
II Festiwal Smyczkowy
Wisła - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia
10 Maj godz. 10:00
odpustowe1000
Odpustowe pierniki - warsztaty
Brenna - Dom Zielin "Przytulia"
22 Czerwiec godz. 11:00
przewodnik
Wycieczki po Ostrawie - sezon 2024
Ostrawa
27 Kwiecień godz. 10:00
górskie
Górskie Opowieści - Majówka w Wiśle
Wisła - pl. B. Hoffa, Park im. Kopczyńskiego
01 Maj godz. 13:00
twórcze
Twórcze więzi – wystawa AGT
Strumień - galeria SFart w siedzibie eMGOK
26 Marzec godz. 18:00
Stand-up
Arkadiusz JAKSA Jakszewicz - stand-up comedy
Wisła - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia
01 Maj godz. 17:00
szlakrowerowy
2. Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego
Karwina, Piotrowice koło Karwiny, Zebrzydowice,Godów, Jastrzębie - Zdrój
18 Maj godz. 10:00
dogtrekkimng
Puchar Polski w Dogtrekkingu
Wisła - pl. B. Hoffa - start i meta
21 Wrzesień godz. 12:00
wiślaczek
Wiślaczek Country
Wisła, amfiteatr i pl. B.Hoffa
24 Sierpień godz. 12:00
gra-terenowa_11000
Oficjalne rozpoczęcie Gry Terenowej Bajkowym Szlakiem Utopca
Brenna - Bajkowy Szlak Utopca
02 Czerwiec godz. 9:00
CEE_-_logo_225x225
Dzień Ziemi
Wisła - Centrum Edukacji Ekologicznej
27 Kwiecień godz. 9:00
gala-artgang-2024-1920x1005
IV Gala ArtGang
Strumień - Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury
14 Kwiecień godz. 14:00
top
Top Festival
Ostrawa - Witkowice
15 Czerwiec godz. 16:00
dzień
Kierunek Majówka - Dzień góralski
Brenna - amfiteatr
04 Maj godz. 13:00
gran
4. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry"
Wisła
30 Maj godz. 12:00
majówka
Majówka w Wieży
Ostrawa - wieża widokowa Ratusza
27 Kwiecień godz. 13:30
Mateusz_Dubiel_Plakat_Wisla_2
Recital Chopinowski - Mateusz Dubiel
Wisła - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia
26 Kwiecień godz. 16:00
wycieczka
Wycieczka górska na Równicę
Brenna - trasy turystyczne
03 Sierpień godz. 9:00
wianki
Wianki Świętojańskie - warsztaty
Brenna - Dom Zielin "Przytulia"
22 Czerwiec godz. 13:00
hokej
87. Mistrzostwa Świata IIHF w hokeju na lodzie
Ostrawa - Ostravar Arena
10 Maj godz. 12:00
otwarcie-wystawy-nowe-nabytki-muzeum
Otwarcie wystawy "Nowe nabytki Muzeum"
Cieszyn - Muzeum Śląska Cieszyńskiego
13 Marzec godz. 16:00
słowanka
10. Słowiańska Noc Metalowa
Brenna - amfiteatr
20 Lipiec godz. 17:00
kultura_puzzle
Puzzle Kultury - Festiwal Sztuki Ulicznej
Wisła, centrum miasta
10 Sierpień godz. 10:00
istebna
Festyn po Smreczkami i Turniej Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa
Jaworzynka Czadeczka
22 Czerwiec godz. 14:00
wycieszka
Wycieczka górska - Bajkowym Szlakiem Utopca
Brenna - trasy turystyczne
13 Lipiec godz. 9:00
rock
Rock in Ostrava 2024
Ostrawa - Witkowice
14 Wrzesień godz. 14:00
threex
"Muzyczni akrobaci" - koncert zespołu The ThreeX
Cieszyn - Teatr im. Adama Mickiewicza
26 Kwiecień godz. 18:00
country
Country Fountain
Śląska Ostrawa - Zamek
22 Czerwiec godz. 13:00
Noc_muzeow_Easy-Resize
Wiślańskie Noce Muzeów
Wisła
17 Maj godz. 18:00
WomensCHallenge2024
Women's Challenge 4 x 4
Wisła, tor offroadowy Pod Piramidą
15 Czerwiec godz. 10:00
stand
Ustroń Stand-Up Festiwal
Ustroń - amfiteatr
09 Sierpień godz. 17:00
dzień
Kierunek Majówka - Dzień Czeski
Brenna - amfiteatr
05 Maj godz. 12:00
kilian
Spotkanie z Piotrem Kilianem
Wisła - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia
02 Maj godz. 11:00
przekładaniec
Cieszyński Przekładaniec - Festiwal Organizacji Pozarządowych
Cieszyn
30 Sierpień godz. 16:00
Wisla_Basket_Cup_2024b
Wisła Basket Cup
Wisła - hala sportowa im. Wiślańskich Olimpijczyków
13 Kwiecień godz. 9:00
164878_1-1200h_ostravsky-kompot-jpg
Ostrawski Kompot 2024
Ostrawa - hala widowiskowa Karolina
19 Maj godz. 11:00
sorfest
Sorfest 2024
Śląska Ostrawa - Zamek
01 Czerwiec godz. 13:00
dobre-rady-1920x1005
Dobre rady Lisa Witalisa – spektakl
Strumień - sala widowiskowa eMGOK
27 Kwiecień godz. 15:00
beskidzi
6. Beskidzki Festiwal Podróżników
Wisła, schronisko Soszów
06 Wrzesień godz. 16:00
rajd
III Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych nad Piotrówką
Cieszyn, Ustroń, Kończyce Małe, Kończyce Wielkie, Zebrzydowice
25 Maj godz. 9:00
bieg
9. Bieg na Bucze & Nordic Walking
Górki Wielkie - ośrodek "Pod Brandysem"
29 Czerwiec godz. 13:00
W_gorach_jest_wszystko
Koncert "W górach jest wszystko co kocham"
Wisła, schronisko Soszów
10 Sierpień godz. 20:00
uphill-2024-plakat1000
Uphill MTB Beskidy - Brenna-Błatnia
Brenna
27 Lipiec godz. 10:00
plener
To czego nie widać - plener malarski
Górki Wielkie - ośrodek "Pod Brandysem"
24 Czerwiec godz. 10:00
palec-pod-budke21000
Palec pod budkę - Dzień Dziecka na oldskulowym podwórku
Brenna - Park Turystyki
01 Czerwiec godz. 13:00
fortuna
14. Cieszyński FORTUNA Bieg
Cieszyn
14 Kwiecień godz. 12:00
skoki
FIS Grand Prix w skokach narciarskich
Wisła - skocznia narciarska im. Adama Małysza
24 Sierpień godz. 13:00
Biblioteka_-_Wisla
Spotkanie podróżnicze z Agnieszką Dziadek
Wisła - Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia
18 Kwiecień godz. 17:00
klub
Spotkanie Klubu Czytelniczego "Bez tytułu"
Chybie - klub "Pod amfiteatrem"
21 Kwiecień godz. 17:00
złotykłos
XXX Miedzynarodowy Przegląd Zespołów Regionalnych "Złoty Kłos"
Zebrzydowice
01 Maj godz. 12:00
info

PUNKTY INFORMACJI
TURYSTYCZNEJ

MIT Karwina, Masarykovo náměstí č. 71

Telefon: 596318620

PIT Hażlach, ul. Główna 57, 43 - 419 Hażlach

Telefon: 33 852 23 63

MIT Trzyniec, Lidická 541, 739 61 Trzyniec

Telefon: 558 999 110

MIT Havířov, nám. Republiky 7, 736 01 Hawierzów

Telefon: 597 317 235

CIT, Štefánikova 17/27, 737 01 Czeski Cieszyn

Telefon: 720 043 697

Centrum Informacji, Bystrzyca č.276, 739 95 Bystrzyca

Telefon: 558 558 775

Centrum kultury i informacji w Jabłonkowie, Mariánské náměstí 1, 739 91 Jabłonków

Telefon: 558 358 013

PIT Goleszów, ul. Cieszyńska 25, 43 - 440 Goleszów

Telefon: 728 657 251

Górskie Centrum Informacji Turystycznej, Mosty koło Jabłonkowa

Telefon: 558 341 586

PIT Zebrzydowice, ulica ks. A. Janusza 21, 43-410 Zebrzydowice

Telefon: 32 469 34 25

PIT Dębowiec, ulica Widokowa 6, Łączka, 43-426 Dębowiec

Telefon: 33 858 83 51

PIT Strumień , 43-246 Strumień, Rynek 2

Telefon: 33 857 00 48

PIT Istebna, 43-470 Istebna 68

Telefon: 33 855 61 58

PIT Brenna, Wyzwolenia 77, 43-438 Brenna

Telefon: 33 858 69 71

PIT Wisła, pl. B. Hoffa 3, 43-460 Wisła

Telefon: 33 855 34 56

PIT Ustroń, Rynek 2, 43-450 Ustroń

Telefon: 33 854 26 53

PIT Skoczów, Rynek 18, 43-430 Skoczów

Telefon: 33 853 38 54

PIT Cieszyn, Zamkowa 1, 43-400 Cieszyn

Telefon: 33 851 08 21

APLIKACJA

Pobierz naszą aplikację mobilną na system Android lub iOS, w której znajdziesz: multimedialny przewodnik po szlakach tematycznych, opisy obiektów z nawigacją do nich oraz kalendarz najważniejszych wydarzeń w regionie.

Projekt Śląsk Cieszyński bez granic jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg VA Republika Czeska – Polska 2014 – 2020 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těsínské Slezsko.